Kas adenoidi lõikus aitab last rääkima panna?
17.08.2022 Kirjutas: Logopuu
Adenoid ehk ninaneelumandel on normaalne lümfaatiline kude, mis on olemas kõigil inimestel. Lastel võib esineda adenoidi suurenemist, mis tavaliselt taandub teismeea lõpus iseeneslikult. Suurenenud adenoid ei põhjusta kõikidel lastel probleeme, kuid osal lastel võivad siiski kaasneda erinevad vaevused.
Kas suurenenud adenoid võib mõjutada kõne arengut?
Toome välja lapsevanemate erinevaid kogemusi ning murekohti:
„Minu 3-aastase lapse kõnes on vaid üksikud sõnad. Teised tema vanuses lapsed räägivad juba palju. Meile öeldi, et süüdi võib olla suurenenud adenoid, mis ei lase lapse kõnel areneda. Lõikasime suvel adenoidi ära, kuid kõne ikkagi ei ole paranenud. Kui kaua peame veel ootama?“
„Adenoid mõjutab küll rääkimist. Tuttava 3a poiss ei rääkinud põhimõtteliselt üldse, peale operatsiooni hakkas ludinal rääkima.“
„Mõjutab küll. Kas lapsele kuulmistest tehti? Minu laps 2-aastaselt rääkis väga vähe. Selgus, et on adenoidist tingitud kuulmislangus, adenoid põhjustas lima kuulmekilele. Juba nädal pärast operatsiooni oli märgata kiiret arengut kõnes.”
Millal suurenenud adenoid võib olla üheks kõne arengu mahajäämuse põhjuseks?
Suurenenud adenoid ei ole põhjuseks, miks laps ütleb vähe sõnu, ei oska veel korrektselt lauseid moodustada või räägib grammatiliselt valesti.
Küll aga võib suurenenud adenoid põhjustada lapse kõne arengus mahajäämust siis, kui varasel kõnearengu etapil kaasnevad suurenenud adenoidiga pidevad kõrvapõletikud, limakõrv ning on tekkinud kuulmislangus. Selline võimalus on siiski pigem harv.
Paljudel lastel, kes on sageli kõrvapõletikke ja limakõrva põdenud, ei ole siiski täheldatud kõne arengus mahajäämust. Kahtluse korral tuleb lasta kõrva-nina-kurguarsti juures lapse kuulmist kontrollida. Enamasti on kõne hilistuse ning arenguprobleemide põhjused muud.
Kui lapse kuulmine on korras ja sellele vaatamata ilmneb kõne arengus mahajäämus, siis ei ole see tingitud suurenenud adenoidist.
Kas adenoid võib olla põhjuseks, miks lapse hääldus ei ole korrektne?
„Meie lapse logopeed ütles, et kui on suurenenud adenoid, siis ei saa ka korralikult hingata ning seetõttu suu lapsel pidevalt lahti ja keel hammaste vahel. Laps küll rääkis, kuid S oli susisev, R ei olnud viieselt veel korras ning üldse diktsioon selline pehme. Keel peab olema puhkeasendis üleval suulaes nii, et see esihambaid ei puutu, meil oli lapsel see pidevalt siiski hammaste vahel ning ka neelamismuster seega vale. Lasime adenoidid eemaldada, hingamine sai korda ning kuu-kahe pärast tuli välja ka ilus S ja R. Tööd kõige selle ümberharjutamisega oli meeletult. Praegu laps esimeses klassis ning pidavat olema klassi kõige ilusam ja selgem ettelugeja. Hammastele siiski tegi see vale keelehoid liiga ning ülemised hambad on veidi ettepoole. Käime ortodondil ning laps kannab öösel suus sellist kapet, mis lükkab hambad õigesse asendisse. Tõenäoliselt küll teismelise eas breketitest ei pääse, kuid natuke abiks ikka.”
Lapsed, kellel on suurenenud adenoidist tingitud ninahingamise takistus ehk on raskendatud nina kaudu hingamine, on kindlasti logopeedi tähelepanu fookuses. Kui nina kaudu hingamine on häiritud, hakkab laps hingama praktiliselt kogu aeg läbi suu.
Eelpool toodud näide, mis räägib ühe lapsevanema kogemusest leida lapse häälduse korrigeerimiseks abi, toob väga ilmekalt välja probleemid, mis on põhjustatud kauaaegsest suuhingamisest:
- laps hoiab suud pidevalt lahti ja seetõttu on keel vales asendis
- tekivad hambumushäired
- mõne hääliku hääldus ei ole korrektne.
Milliste häälikute hääldust suuhingamine mõjutab?
Suuhingamine ei põhjusta kõikide häälikute valet hääldust.
Probleeme võib esineda s-, r-, l-, n-, t-hääliku hääldamisel. Kõige sagedasem probleem on see, kui keel liigub nende häälikute hääldamisel hammaste vahele. Kuna eesti keeles ei hääldata ühtki häälikut nii, et keel on hammaste vahel, siis on see märgiks, et võiks pöörduda logopeedi poole õige häälduse kujundamiseks.
Ebaselge häälduse põhjusteks on suuhingamise tagajärjel tekkinud keele vale asend (keel on suupõhjas või huulte/hammaste vahel) ning keele ja huulte lihastoonuse ehk lihaspinge langus (lihased on õige hääldamise jaoks liiga lõdvad).
Sellistel juhtudel saab abi logopeedilt, kes määrab spetsiaalsed harjutused, mis tõstavad huulte ja keelelihaste toonust ning tegeleb keele õige asendi saavutamisega.
Adenoidi kahtluste korral pea nõu logopeediga või pöördu kõrva-nina-kurguarsti poole.