Keelekidasus* ja kidakeelsus* – kas üks mõjutab teist?

17.08.2022      Kirjutas: Logopuu

Kui laps ei räägi veel või räägib oma ea kohta vähe, on nii mõnelegi lapsevanemale esitatud küsimus: “Kas sa keelekida oled kontrollinud?“

Mis on keelekida? Keelekida on üsna levinud probleem, mille korral lapse keel on pisikese limaskestavoldiga suupõhja küljes kinni.

Vahel seostavad lapsevanemad lapse kõne paranemist keelekida lõikusega ja arvavad, et keelekida lõikuse järel hakkab lapsel jutt jooksma.

“Mu 2a 4-kuune poeg ei räägi ikka veel, oma keeles seletab kogu aeg, aga arusaadavalt ütleb vaid üksikuid sõnu (aitäh, tere, auto, kaks, emme, issi) ja neid ka suht harva. Keelekida lõigati küll lahtisemaks, aga see pole aidanud.”

Siit tekib ka küsimus – kas lühike keelekida võib olla kõne arengu takistuseks? 

Foorumitest võib leida selle kohta seinast seina arvamusi, kuid tegelikkuses ei põhjusta lühike keelekida ulatuslikku lapse kõne arengu mahajäämust.
Siiski on lühikese keelekida tõttu piiratud keele normaalne liikumine, mis võib põhjustada:

  • toitmisprobleeme imikutel,
  • hammaste ja lõualuude asendianomaaliaid,
  • raskusi üksikute häälikute õige häälduse kujunemisel.

See ongi põhjus, miks sellistel juhtudel logopeedid, hambaarstid, ortodondid ja lastearstid laste keelekida kinnitumist kontrollivad.

Millal tunneb logopeed huvi keelekida vastu?
Toome näiteks ühe lapsevanema loo:

“Kas kellegi lapsel on lõigatud keelekida? Meil selline prantsuse r ja keel ei ulatagi sellisesse asendisse, et laps saaks r tähte korralikult öelda. Logopeed ja hambaarst soovitasid keelekida natuke “naksata”. Kas lõigata või mitte?”

Selle näite puhul ei suuda laps keelt lühikese keelekida tõttu tõsta ja ülemiste hammaste taga hoida. Seetõttu ei ole võimalik eesti keele normipärase r-hääliku häälduse kujunemine ning laps leiab endale sobiva viisi r-i põristamiseks.

Logopeed sekkub, kui lühike keelekida takistab lapsel häälikute normipärast hääldust. Sellisel juhul suunab logopeed lapse kirurgi vastuvõtule keelekida lõikusele. Seda ei tasu karta, sest keelekida lõikus on kerge protseduur ning aitab sinu lapsel saavutada normipärase häälikute häälduse. 

Kas keelekida mõjutab kõikide häälikute õiget hääldust?

Ei, lühike keelekida ei mõjuta kõikide häälikute õiget hääldust.

Enamasti on keelekida tõttu probleemiks r-hääliku õige häälduse kujunemine. Harvemini ilmneb probleeme ka teiste keeletipuhäälikutega (l, n, t). 

Keelekidasus ja kidakeelsus

Lühike keelekida ei põhjusta kidakeelsust, st väljendamise kesisust ning napisõnalisust ega ka üleüldist häälduse ebaselgust ja pudistavat hääldust. 

Kui sinu lapsel ilmnevad eeltoodud tunnused, on põhjused milleski muus või on tegemist juba komplekssema probleemiga.

 

Eesti keele seletav sõnaraamat:

* Keelekida – limaskestakurd keele aluspinna ja suupõhja vahel 

* Kidakeelsus – 1. väljendumise kesisus, napisõnalisus; 2. ebaselge, pudistav hääldus

Logopuu tooted